Vitaminok - körte-citromfű

Vitaminok létfontosságú tápanyagokat tartalmazó termékek kategóriája. A legtöbb esetben szervezetünk nem tudja ezeket az anyagokat kellő mennyiségben előállítani, ezért fontos a rendszeres pótlásuk. A vitaminok olyan vegyületek csoportjaként írhatók le, amelyek a szervezet összes anyagcsere-folyamatában részt vesznek. Elegendő bevitelük tehát elengedhetetlen a létfontosságú funkciók megfelelő működéséhez. A vitaminok befolyásolják például a növekedést, a regenerációt, az emésztést, a tápanyagok beviteléből származó energiatermelést, az ideg- és immunrendszert, valamint más létfontosságú folyamatokat

A vitaminbevitel általában több tíz milligramm vagy csak néhány mikrogramm között mozog naponta. A szervezet által igényelt mennyiség a nemtől, az életkortól, az energiabeviteltől, az aktivitási szinttől, a stressz mértékétől és számos egyéb tényezőtől függ. Ebben a kategóriában az összes szükséges vitamint megtaláljátok gyerekeknek, felnőtteknek, sportolóknak, nem sportolóknak és mindenkinek, aki szeretné támogatni az egészségét és vitalitását.

 Show more

Milyen típusú vitaminok léteznek?

A vitaminok, attól függően, hogy miben oldódnak, két kategóriára oszthatók:

  • Zsírban oldódó vitaminok – étkezési zsírokhoz kötődnek, amelyekre a megfelelő felszívódáshoz van szükségük. A szervezet ezután későbbi felhasználás céljából tárolja őket.
  • Vízben oldódó vitaminok – könnyebben felszívódnak, mint a zsírban oldódó vitaminok. Miután lenyelitek őket, elvégzik a feladatukat a szervezetben, és minden felesleges mennyiség kiürül belőlük. A legtöbb esetben a szervezet nem képes őket tárolni. Így ezek hiánya korábban jelentkezik, mint a zsírban oldódó vitaminok esetében.

Zsírban oldódó vitaminok: funkcióik és ajánlott napi beviteli érték

Minden vitamin más funkciót teljesít a szervezetben, amelyeket most részletesebben is átveszünk. Emellett azt is ismertetjük, hogy mennyi belőlük az ajánlott napi beviteli érték az EFSA és a DACH alapján.

  • Az A-vitamin (retinol) egy fontos antioxidáns, amely segít védeni a sejteket az oxidatív stresszel szemben. Létfontosságú szerepet játszik a szervezetben, mivel részt vesz a sejtspecializáció és a vasanyagcsere folyamatában. Ugyanakkor hatással van a nyálkahártyák és a bőr egészségének megőrzésére, valamint a jó látásra is. Emellett az immunrendszer számára is nélkülözhetetlen. Az ajánlott napi bevitel 650-850 µg között mozog.
  • A D-vitamint (kalciferol) gyakran emlegetik a nappal kapcsolatban. A hiánya a téli hónapokban jelenthet gondot, amikor a bőrünk kevésbé van kitéve a napsugárzásnak, és több időt töltünk bent. Hatásai közé tartozik az immunrendszer megfelelő működésének támogatása, a sejtosztódási folyamat elősegítése, valamint a fogak, csontok és izmok egészségének megőrzése. Emellett hozzájárul a foszfor megfelelő felszívódásához, ami a csontfunkciókra gyakorolt hatásával is összefügghet. Az ajánlott napi bevitel körülbelül 15-20 µg.
  • Az E-vitamin (tokoferolok és tokotrienolok) 8 különböző vegyületet foglal magába, melyeket erős antioxidáns hatás jellemez. Fő funkciójuk, hogy megvédjék a sejteket az oxidatív stressztől és az ebből eredő károsodásoktól. Az ajánlott napi bevitel 11-15 mg.
  • A K-vitamin (fillokinon, menakinon) azért érdekes, mert az emésztőrendszerben (vastagbélben) lévő baktériumok is termelik, amelyek segítik a szervezetet e megfelelő bevitel mellett . A K-vitamin fő funkciója az optimális véralvadás elősegítése és a csontok egészségének megőrzése. Az ajánlott napi bevitel körülbelül 60-80 µg.

Vízben oldódó vitaminok: funkcióik és ajánlott napi beviteli értékük

A vitaminok másik csoportja olyanok vitaminokból áll, amelyek vízben oldódnak és szintén fontos szerepet játszanak az emberi szervezetben. A funkcióik mellett azt is ismertetjük, hogy mennyi belőlük az ajánlott napi beviteli érték az EFSA és a DACH alapján.

  • A B1-vitamin (tiamin) az alapvető energia előállításához kell, ATP formájában, amely minden fizikai tevékenységhez szükséges. Emellett az idegrendszer megfelelő működésére és a lelki jólétre is hatással van. Emellett nem szabad elfelejtenünk, hogy hozzájárul a szív megfelelő működéséhez is. Az ajánlott napi bevitel 0,84-1,3 mg.
  • A B2-vitamin (riboflavin) az antioxidáns rendszer enzimatikus funkcióiban vesz részt. Ezenkívül hozzájárul az anyagcsere megfelelő működéséhez, ami az energiatermelés szempontjából jelentős. Hatással van mentális közérzetünkre, a megfelelő vasanyagcserére és védi a sejteket az oxidatív stressztől. Emellett segít az egészséges nyálkahártya, vörösvértestek, bőr, jó látás megőrzésében, valamint segít csökkenteni a fáradtságot és a kimerültséget. Az ajánlott napi bevitel 1-1,6 mg.
  • A B3-vitamin (niacin) a szervezet összes sejtje számára fontos. Hatással van ugyanis az energiatermeléshez nélkülözhetetlen anyagcsere megfelelő működésére. Ezenkívül jótékonyan hat az idegrendszerre, a lelki jólétre, valamint segít csökkenteni a fáradtságot és a kimerültséget. Hozzájárul azonban az egészséges bőr és nyálkahártya megőrzéséhez is. Az ajánlott napi bevitel 11-16 mg.
  • A B5-vitamin (pantoténsav) főként a szteroid hormonok, a D-vitamin és egyes neurotranszmitterek szintézisében és anyagcseréjében vesz részt. Ezenkívül segít csökkenteni a fáradtságot, a kimerültséget és elősegíti az optimális szellemi teljesítményt. Hozzájárul az anyagcsere megfelelő működéséhez is, ami fontos az energiatermeléshez. Az ajánlott napi bevitel 5 mg.
  • A B6-vitamin (piridoxin) a szervezetben a glikogén hasznosításában vesz részt, amely a fizikai teljesítmény során szükséges az energiaellátáshoz. Sőt, hozzájárul például a hormonális aktivitás szabályozásához, a megfelelő immunfunkciókhoz, valamint a vörösvértestek optimális termeléséhez is. Ezen felül segít csökkenteni a fáradtságot és kimerültséget, támogatja a lelki jólétet és az idegrendszer megfelelő működését. Ezenkívül elősegíti az anyagcserét, ami elengedhetetlen az energiatermeléshez. Az ajánlott napi bevitel 1,4-1,7 mg.
  • A B7-vitamin (biotin, H-vitamin) a táplálékban lévő fehérjéhez kötődik. Az összes makrotápanyag anyagcseréjére hatással van a szervezetben. Elősegíti a lelki jólétet és az idegrendszer megfelelő működését. A B7-vitamin a nők körében is nagyon népszerű, mivel részt vesz az egészséges haj és a bőr rugalmasságának megőrzésében. Az ajánlott napi bevitel 40 µg.
  • A B9-vitamin (folsav) fontos szerepet tölt be a szervezetben, mivel részt vesz a nukleinsavak szintézisében a vérsejtek termelése során. Ez a vitamin főként a terhes nők számára fontos, mivel kritikus a magzat fejlődési és növekedési szakaszában. Ezenkívül segít csökkenteni a fáradtságot és a kimerültséget, valamint támogatja az immunrendszert. Ezenkívül részt vesz a sejtosztódásban és a vérsejtek termelésében. Az ajánlott napi bevitel 300-330 µg.
  • A B12-vitamin (kobalamin) annak a ténynek köszönhetően emelkedik ki, hogy a szervezet nagy mennyiségben képes tartalékokat felhalmozni belőle. Ez azt eredményezi, hogy a májunkban 2000-szer annyi mennyiségű vitamin található, mint amennyi valóban szükséges. Így hiánya csak néhány év múlva jelentkezhet. Hozzájárul a megfelelő mentális egészség megőrzéséhez és az idegrendszer működéséhez is. Emellett befolyásolja a vörösvértestek termelését, és szerepet játszik a sejtosztódás folyamatában is. Az ajánlott napi bevitel 4 µg.
  • A C-vitamin (aszkorbinsav) elsősorban az immun- és idegrendszerre, valamint a mentális jólétre gyakorolt jótékony hatása miatt fontos. Ezek azonban nem az egyetlen funkciói. Részt vesz a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelmében és a fáradtság csökkentésében is. Ezenkívül nélkülözhetetlen a vas felszívódásához és a kollagén (a kötőszöveteket alkotó fő fehérje) optimális termeléséhez. A kollagén például a bőr, a fogak, a csontok, a porcok és az erek egészsége szempontjából fontos. Az ajánlott napi bevitel 95-110 mg.

Milyen formában kaphatók a vitaminok?

  • Kapszulák és tabletták – nem kell velük semmi extrát csinálni, csak nyeljétek le őket.
  • Pezsgőtabletták – általában remek ízűek, és változatossá teheti a vízfogyasztást
  • Por állagú keverékek – a pezsgőtablettákhoz hasonlóan nagyszerű módja annak, hogy diverzifikáljátok a folyadékbevitelt, ha vízzel keveritek össze őket.
  • Gumicukor formájú vitaminok – ideális forma azok számára, akik nem szeretik lenyelni a tablettákat.
  • Cseppek – a legnagyobb előnyük a könnyű használat. Gyors felszívódási sebességük miatt is kiemelkednek.
  • Spray – kiváló, mert könnyű adagolni és gyorsan felszívódik.
  • Olaj – kiváló forma, különösen a zsírban oldódó vitaminok esetében. Önmagában is fogyasztható, de ételekbe téve ideális.

Ha szeretnétek többet megtudni a vitaminokról, típusaikról, funkciójukról, az irányadó napi beviteli értékekről, valamint a hiány és felesleg jeleiről, ne hagyjátok ki a következő cikkünket: Átfogó útmutató a vitaminokhoz: mire jók, honnan lehet tudni, hogy mikor kevés és mennyit kell bevenni?

 Mutass kevesebbet
Nincs találat a keresett termékre.